A bal vagy a jobb oldali fájdalom miatt nehézzé válik a légzés, úgy érzed, mintha valaki szurkálná az oldalad.Tudom, hogy nem nyugtatlak meg azzal, ha azt mondom, hogy nagyon gyakori probléma ez a futókközött. De ismerd meg az okokat, és így megelőzheted, ha újra előfordul.
Az oldalszúrás jellemzően nem más, mint egy alkalmi kellemetlenség, néhányembernél azonban komoly zavart okozhat a felkészülésben vagy a verseny alatt. Ismerjük meg hát azokat a trükköket, amikkel megakadályozhatjuk!
Mi az oka a fájdalomnak?
Az oldalsó szúrás klasszikusan egy éles fájdalom a gyomor környékén, közvetlenül a bordák alatt. Ez általában csak az egyik oldalon érezhető, és időnként a vállban is megjelenik ez a fájdalom ugyanazon az oldalon.
Néhány felmérésen alapuló tanulmány – ami oldalszúrást tapasztaló futók és más sportolók számára készült - sok esetben azt állapította meg, hogy mielőtt kialakult a fájdalom, a verseny időpontjához közel nagy mennyiségű ételt fogyasztottak vagy cukros folyadékot ittak. Ez növelheti az oldalszúrás kialakulásának kockázatát.
A kezdő futók is nagyobb valószínűséggel érzékenyek rájuk, így ha kezdő vagy, érdemes megvizsgálni azokat az ételeket, amelyeket eszel.
Lehet, hogy oxigénhiány okozza az oldalszúrást?
Az oldalszúrás tényleges oka a fentiek ellenére még mindig bizonytalan. Hagyományosan a vérellátás hiánya a rekeszizomban (az az izom, amely tágítja a tüdőt, és lehetővé teszi, hogy lélegezni tudjunk) fájdalmat okoz. Ez az állítólagos ok azt is magyarázza, hogy bizonyos élelmiszerek vagy folyadékok hajlamosak-e az oldalszúrások kialakítására: több vér szükséges a gyomornak ahhoz, hogy bizonyos élelmiszereket vagy folyadékokat megemésszen.
Számos tanulmány azonban bizonyítékokkal cáfolja ezt az elméletet.
Az ausztráliai Avondale College két kutatójának 2006-ban végzett tanulmánya során 28 olyan sportoló légzéseit vizsgálták edzés közben, akik gyakran szenvednek oldalszúrástól. Meghatározták a tüdőfunkció és a légzési változót, majd a sportolók futópadon hajtották végre az edzést. 14-en beszámoltak a fájdalomról, míg a többiek fájdalom nélkül végezték el az edzést. A teszt után ismét megmérték a tüdőfunkciójukat, és a kutatók összehasonlították a fájdalommentes sportolók eredményeit a fájdalomtól szenvedőkéivel.
Míg a fájdalommal rendelkező sportolóknál kismértékben csökkent a tüdő teljesítménye a kilégzés során, a kutatók egyetértettek abban, hogy ennek a különbségnek a nagysága valószínűleg nem befolyásolta a teljesítményt.
Az eredmény:
Az a tény, hogy nem észleltek különbséget a belégzési kapacitásban - melyet elsősorban a rekeszizom szabályoz -, arra utal, hogy a rekeszizom gyenge vérellátáshiánya nem volt jelentős ok-okozati tényező.
A hasi fájdalom és a cukor összefüggése
A fizikai aktivitás lefelé préseli a szerveket a hasban, hasi fájdalmat okozva ezzel. Ez megmagyarázza, az oldalszúrást vagy gyomorfájdalmat (annak tartalmától függetlenül), megvilágítva, miért gyakori ez a fájdalom futás és lovaglás során, ellenben ritka kerékpározás közben.
Viszont közvetlenül a testmozgás előtt vagy alatt elfogyasztott cukros folyadék mérhető hatást gyakorol az oldalszúrás kialakulásának kockázatára. Ezt egy 2004-es tanulmány is kimutatta, amely során 40 sportolót vontak be a kutatásba, akiknek edzés közben oldalszúrásaik voltak. Különböző alkalmakkor minden résztvevőnek szabályozott mennyiségű gyengén ízesített vizet, sportitalt, gyümölcslevet adtak. A folyadék lenyelése után az alanyok futópadon végeztek edzést, melynek végeztével beszámoltak a hasi fájdalomról. A gyümölcslé, magas cukortartalmánál fogva, sokkal nagyobb valószínűséggel okozhat oldalszúrást, mint bármely más ital. A közepes cukortartalmú sportital úgy tűnt, hogy kevésbé vált ki szúró fájdalmat, mint a gyümölcslé. Az oldalszúrás az úszók legfeljebb 75% -át érinti, akiknek a technikája nem jár felfelé és lefelé irányuló mozgással a belső szerveket illetően. Tehát a függőleges húzás sem tudja teljesen megmagyarázni az oldalszúrás eredetét!
Hamarosan folytatjuk az okokat a 2. résszel! További tanácsokért és konzultációért fordulj hozzám bizalommal az alábbi felületeken!
Facebook: https://www.facebook.com/afutasesszenciaja/
Kondíció másképp csoport: https://www.facebook.com/groups/kondicio/